Hana Vyšínská

housle

Hana se narodila v Roudnici nad Labem. Od roku 1990 žije v Praze, kde se začala věnovat nejprve zpěvu a krátce poté hře na housle. Vystudovala hudební esteticko-výchovné gymnázium a od roku 2005 byla posluchačkou houslové třídy Dany Vlachové (členky Českého tria) na Pražské konzervatoři. Konzervatoř absolvovala v roce 2011. Během studia navštěvovala muzikologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V této době také začala hrát na ozvučené akustické housle a zajímat se o nahrávací techniku. Odtud chyběl už jen krůček k elektrickým houslím.

Zúčastnila se mnoha soutěží, interpretačních kurzů a seminářů. Je vyhledávanou houslistkou. Jako hosta si ji na svůj narozeninový koncert v roce 2012 přizval Vladimír Mišík, nahrávala housle na desky 5P Luboše Pospíšila a Elišky Ptáčkové. Koncertovala s K. Gottem, D. Kollerem, H. Vondráčkovu, M. Davidem, J. Svěceným, V. Mertou, či pod taktovkami J. Bělohlávka, L. Peška a E. Morricone. Několik sezon působila jako koncertní mistr při orchestrálních kurzech v Německu, vedených dánským prof. Hansem Erikem Deckertem. V letech 2005 - 2008 byla dirigentkou letního orchestru Hudební mládeže.

Zájem o zvukovou techniku ji od elektrických houslí dovedl až na FAMU, kde od roku 2011 studuje obor zvuková tvorba. Kromě tria INFLAGRANTI působí v autorské folk-rockové kapele Hromosvod a příležitostně spolupracuje s Českým národním symfonickým orchestrem.

Z populárních houslistů obdivuje především českého průkopníka elektrických houslí Jana Hrubého a německého cross-overového houslistu Davida Garetta.