Rozhovor v časopise ROCKSHOCK

6. 8. 2012

http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2597

 

Text: Michala Nováčková
Foto: archiv skupiny

Klasickým melodiím Bacha, Čajkovského či Smetany dávají zcela nový originální zvuk. Zároveň zvládají zkrotit i takové rockové vypalovačky, jako jsou Smells Like Teen Spirit Kurta Cobaina nebo The Final Countdown skupiny Europe. S notoricky známými melodiemi si zcela bravurně pohrává ženské smyčcové trio INFLAGRANTI, které si momentálně plnými doušky vychutnává letní volno i festivalovou sezonu, ale zároveň již připravuje velice zajímavé vánoční turné.

Formace INFLAGRANTI vznikla v roce 2004. Tehdy se však ještě nejednalo o dívčí trio, ale kvintet. V roce 2005 vydala skupina své debutové album Rockmantika. O rok později došlo k personálním změnám a trio Inflagranti, ve složení Markéta Muzikářová (housle), Kateřina Lískovcová (housle) a Iris Morisáková (violoncello), začalo sklízet úspěchy nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí. Důkazem toho bylo i jejich turné po Řecku a Sardinii. V roce 2009 vychází další album s názvem Restart. O dva roky později přichází skupina s prvním koncertním DVD nesoucím název Brioso, které je záznamem jejich vystoupení z pražského divadla Palace. Za toto DVD, kterého se prodalo přes 10 tisíc kusů, získaly dívky ocenění Zlatá deska. Posledním počinem smyčcového tria je vánoční album nazvané Christmas Symphony, na kterém se spolu s Inflagranti podílel i celý symfonický orchestr.

Za úspěchem smyčcových virtuosek stojí nejen jejich originální pojetí známých melodií, ale především talent podpořený cennými zkušenostmi. Všechny tři dámy se hudbě věnují od dětství, mají patřičné hudební vzdělání a předvedly svůj muzikantský um v zahraničí, a to ještě před vznikem tria. Vedle koncertování s Inflagranti předávají Markéta Muzikářová a Kateřina Lískovcová své znalosti jako pedagožky na základních uměleckých školách. Iris Morisáková působí mimo jiné v orchestru Slovenského národního divadla v Bratislavě.

Přestože je léto v plném proudu a open air festivaly zažívají v těchto dnech svůj boom, můžeme už nyní upozornit na vánoční turné smyčcového tria. Šňůra divadelních koncertů se uskuteční na přelomu listopadu a prosince. Jako zvláštního hosta si dívky pozvaly Pepu Vojtka z kapely Kabát. Více k turné i dalším aktivitám najdete na stránkách www.inflagrantimusic.cz.

Program vánočního turné:

16. 11. Horšovský Týn, KZ – divadelní sál
17. 11. Uhlířské Janovice
21. 11.Třebíč, MKS
22. 11. Ostrava
27. 11. Praha, Divadlo Broadway
28. 11. Jablonec nad Nisou, Městské divadlo
29. 11. Písek, Centrum kultury
03. 12. Hradec Králové, sál Filharmonie
08. 12. Brno, KC Semilaso
09. 12. Most, Městské divadlo

Markéta Muzikářová se s námi osobně podělila i o několik informací v následujícím minirozhovoru:

Ve vašich skladbách se mísí taneční, rocková a klasická hudba. Je tedy vaší prioritou přiblížit současnému posluchači klasickou hudbu a zároveň dokázat, že i rockové skladby se dají 'zkrotit' smyčci?
My chceme určitě i přiblížit klasickou hudbu více lidem. Ale to není hlavní cíl. Náš největší cíl je, aby se lidé při našich koncertech bavili. Chceme jim přinášet dobrou náladu a pozitivní pocity. Rocková muzika je sice občas tvrdší, ale podle nás v ní jde hlavně o pohodu. A tu my chceme šířit, jak se dá. Takže tak experimentujeme s klasikou i rockem dohromady.

Léto je pro hudební nadšence symbolem festivalů. Na kterých festivalech letos vystoupíte?
Tohle léto jsme pojaly trochu oddychově a dovolenkově, ale pár festivalů navštívíme. Za všechny třeba Basinfirefest ve Spáleném Poříčí, Borovanské hudební léto (Borovany u českých Budějovic) nebo Okoř. Hlavně se ale chystáme na naše podzimní turné, které bude po divadelních sálech celé republiky. Koncerty budou s naší doprovodnou kapelou a jako hosta jsme si pozvaly Pepu Vojtka z Kabátu. Pracujeme také na společné písničce. Když vše dobře dopadne, měla by se dostat do rádií v říjnu a vyjde pak i jako bonus na naší podzimní desce.

Ve vašem repertoáru jsou jak klasické, tak i moderní melodie. Přizpůsobujete výběr skladeb festivalovému publiku? Myslím tím, zda i na festivalech je možné zaujmout melodiemi Vivaldiho či Bacha stejně jako Nirvanou nebo Metallikou?
Klasickou hudbu v našich úpravách hrajeme na festivalech asi nejvíc. Festivalové sety jsou trochu jiné, asi je tam méně času na improvizaci a pokusy než na našich celovečerních koncertech. Tam si dáme klidně i několik našich věcí, které nejsou pro publikum zatím moc známé, zkrátka improvizujeme. Na festivalech jedeme spíš na osvědčené jistoty, mezi které ale například Vivaldiho Bouřka rozhodně taky patří a posluchači ji vždy nadšeně uvítají. Některá klasika je zkrátka už taky 'klasika'.